Már esett e blogon szó a Mantic Games-ről (itt), amikor is jópofi GW alázással csináltak maguknak reklámot.
Maga a cég is figyelemreméltó, hiszen (kevésbé bújtatott módon) a GW fantasy range-ének csinálnak konkurrenciát (Kings of War fantázianéven), méghozzá igen jó áron. Gyakorlatilag újradizájnolták az undead és elf seregeket, no meg a törpéket is, akikről most szó lesz.
(tessék összehasonlítani a GW Dwarf Batallionnal...)
Mivel a fantasy terén a törpék az abszolút kedvenceim, ezért elhatároztam, hogy ha megjelenik a Mantic kínálatában, akkor tutira megveszem. S lőn. Gyakorlati tapasztalataimat szeretném veletek megosztani ebben a cikkben.
Nos, mivel jelenleg még csak az Ironclad egység került forgalomba, ezért ez alapján tudok véleményt írni. Kezdjük az első benyomásokkal (igen, ez egy szubjektív cikk lesz). A "Mantic Carry Case and protecting foam" gyakorlatilag egy VHS kazetta tokjának megfelelő méretű és kinézetű alkotmány, benne kettő azaz 2 darab 5 milliméter "vastag" szivacslapocskával. Ez ugye máris több, mint amit a "Nagy Testvér" ad a figurákhoz, de így ebben a formában a hangzatos reklámok ellenére sem alkalmas arra, hogy az összerakott figurákat ebben cígöljük bárhova is (megjegyzem: a Mantic Bag-hoz adott, vastagabb dobozban egy plusz szivacs is található, ami kb. centis vastag, és egyik oldalán enyhén hullámosított - no még ez sem ez igazi). A poszternek kikiáltott papír egyik felén elég szellős artwork van, a másik felén pedig rövid fluffok, idézetek és egy kis összerakási és festési segédlet (kb. mint a GW-s papírdobozok hátulján).
Lássuk a figurákat, és kezdjük a méretezéssel. Egy echte original GW törpicsek magasságra ugyanakkora, viszont a Mantic-design jóval masszívabbra, tömörebbre gyártotta az aprónépet, ami szívemnek igen kedves, végre nem úgy néznek ki, mint egy szakállas, vikingsapkás, páncélos hobbit:
Balra: Mantic, jobbra: GW
A képen mellesleg érdemes megfigyelni a base-t: a Manticnál a figurák alapból egy kis kör alakú base-ra vannak fröccsöntve, és azt lehet tizedmilliméteres pontossággal beleilleszteni a standard fantasy méretű kockatalpba. Véleményem szerint az ötlet zseniális, így a készre épített figurát jobbra-balra forgatva jobban össze lehet úgy illeszteni a szomszédjaival a talpat, hogy elférjenek egymás mellett a tálcán (ami a fantasy blokkoknál mindig problémás dolog).
Nézzük akkor a sprue által kínált lehetőségeket. Kezdjük az alap Ironclad sprue-val, amin öt törpe alkatrészei találhatóak meg:
Azzal kezdeném, hogy öntési sorját nem igazán találtam a kész kereten, és külön jó volt, hogy a törzsek és karok egy része előre csapolva van a biztosabb illeszkedést elősegítendő. Amint az látható, minimum 2 (alsó és felső test), maximum 5 darabból (test, fej, jobb kar, fegyver, pajzs) áll össze egy harcos. Cserélhető fejes test ugyan csak egy van, de rögtön két fej közül is lehet választani. Sajnos a fegyverek a GW-nél is megszokott módon elég vegyesek, egy fix baltás mellett kettő kétkezes és kettő egykezes harci kalapács, no meg egy kétfejű csatabárd közül lehet válogatni, emellett még találunk egy söröskriglit, egy kilógó nyelvű halott törpét (sajnos a figura hátul üreges, csak a test 2/3-a van kiöntve), egy levágott ork fejet és egy számomra nem teljesen világos koncepció alapján gyártott törpe harci kutyát (WTF?!), aminek ráadásul van egy snájdig fogantyú a hátán, mint a nagymama cekkerének. Sajnos a változatos seregösszeállítás eléggé korlátozott ennél a keretnél, mert csak 1 plusz fegyver és 1 plusz fej van, ráadásul azt is csak egy testre lehet helyezni. Szerintem a kutya és a hulla helyett érdemes lett volna többféle fegyvert és fejet beletenni. Ami még nem tetszett, az a tőr. Görbe arab stílusú bicskák vannak minden figura derekán, ráadásul az öntés azon a részen némelyik figuránál eléggé trére sikerült, és szinte belemosódik a testbe a tőr nyele. Ettől függetlenül nekem tetszenek a figurák.
Következzék a command sprue, hol már azért találunk variációs lehetőségeket:
Jó megfigyelők láthatják, hogy a keret alsó része egy az egyben az előző sprue, csak a felső rész különbözik, ennek megfelelően itt már három fejetlen test is van, 4 hozzájuk passzoló fejet találunk. Fegyverből is nagyobb a választék, összesen 6 különbözőt találhatunk, plusz a zászló (vagy ikon) hordozására alkalmas rúd, amikez három hadijelvény is mellékelve van. A zenésznek egy mini kiadású (teszkógazdaságos) Lehel kürtje jut, melynek dizájnja meglehetősen unkreatív. Pajzsból az 5 főre csak 4 jut, de ez talán annyira nem tragédia.
Egy szónak is száz a vége: ezért az árért véleményem szerint megéri beruházni, itt £8-ért 10 figura, £12.50-ért 20 figura, £30-ért 60 figura, £50-ért 100 figura kapható (a warhost £30-ért 44 figura + 2 ágyú), míg a GW-nél £18-ért 16 figura (warrior box) illetve, £50-ért 40 figura + 1 ágyú (batallion) juthat nekünk. Persze azt tegyük hozzá, hogy az utóbbiak azért részletesebben vannak kidolgozva és azért több a variációs lehetőség is.
Érdekességként megjegyezném, hogy a figurák közül az egyiknek (alsó, jobb szélső) pont olyan csigás szakálla van, mint a káosz törpéknek, és a tekintete is mintha gonoszabb lenne, mint a többinek... ;)
Utolsó kommentek